Szkolenia w projekcie „Rozwój sieci Stowarzyszeń Rozwoju Wsi” są, obok doradztwa i publikacji, elementem Akademii Rozwoju SRW. Na szkolenia składają się dwie formy: szkolenia stacjonarne i wykłady on-line (webinaria). Wszystkie są bezpłatne dla uczestników.
Szkolenie stacjonarne będące elementem Akademii to spotkanie Adeptów, z różnych organizacji o podobnym profilu działania, z ekspertem, który w skondensowany sposób przekaże informacje, zapozna z trendami, przedstawi rozwiązania dotyczące różnych aspektów finansowania organizacji prowadzących i wspierających placówki oświatowe. Szkolenie to także wspólna praca i wymiana doświadczeń – synergia, która jest gwarancją tego, że każdy uczestnik wyniesie coś dla siebie.
Oferujemy różne szkolenia stacjonarne w kolejnych etapach Akademii:
Etap 1. sierpień 2015 - marzec 2016
Miejsca i terminy szkoleń:
Szkolenia stacjonarne będą sukcesywnie prowadzone w kolejnych województwach wg następujących harmonogramów:
Przesłanie wypełnionej karty jest równoznaczne ze zgłoszeniem udziału w szkoleniu. Jeśli nie możesz wziąć udziału w szkoleniu lub przysyłasz zastępstwo, prosimy o informację dzień przed szkoleniem do godz. 12:00.
Dodatkowych informacji udziela Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (tel. 22 869 96 60).
Uczestnicy Etapu 1. - szkoleń stacjonarnych i wykładów on-line biorą udział w Grze, podczas której zbierają w Indeksie punkty, w wyniku czego otrzymują nagrody.
Aktywne organizacje, z których wielu Adeptów brało udział w wielu szkoleniach stacjonarnych i wykładach on-line przechodzą do następnego – Etapu 2. Akademii.
Etap 2. styczeń - lipiec 2016
W 2. etapie Akademii Rozwoju SRW proponujemy 3 tematy dwudniowych szkoleń, o tematyce związanej z finansowaniem działań organizacji, dostosowanej do potrzeb grup. Po szkoleniu uczestnicy chcący wdrażać zdobytą wiedzę uzyskają doradztwo eksperta.
Na tym etapie uzupełnieniem do szkoleń będą także wykłady on-line (webinaria), które pogłębią tematy poruszane na szkoleniach. Informacje o szczegółach wkrótce!
Również podczas szkoleń i wykładów on-line 2. Etapu Adepci będą uczestniczyli w Grze - zbierali punkty, przekładające się na nagrody dla najbardziej aktywnych.
Przejdź do opisu i szczegółów 2. Etapu Szkoleń Akademii Rozwoju SRW.
Etap 3. sierpień - wrzesień 2016
Do tego etapu przejdzie 5 organizacji, które brały udział w poprzednich etapach Akademii SRW, wykonały zadania domowe po szkoleniach 2. etapu i wykazały zaangażowanie w rozwijanie fundraisingu.
Decyzja o wyborze 5 SRW należy do Zespołu składającego się z koordynatorki i trenerek.
5 organizacji otrzyma po 6 godzin wsparcia coachingowego, realizowanego podczas spotkań w siedzibie każdego ze stowarzyszeń. Obszar tematyczny wsparcia będzie zależny od potrzeb organizacji, ale skupiony przede wszystkim na następujących tematach:
- najważniejsze kwestie związane z zarządzaniem organizacją,
- fundraising,
- sponsoring,
- strategia pozyskiwania środków przez organizację,
- inne tematy, kluczowe dla Stowarzyszenia.
Metody, którymi będzie udzielone wsparcie będą zależne od potrzeb organizacji, a mogą to być:
- praca z małą grupą np. zarządem,
- coaching indywidualny dla członka zarządu, fundraisera,
- praca z grupą do 20 osób np. członków SRW,
- moderowanie spotkania, pracy członków SRW, zarządu czy grupy zadaniowej.
Dobór metody zostanie dokonany w wyniku analizy potrzeb organizacji, wspólnego poszukiwania rozwiązań. Coaching będzie prowadzony przez specjalistów dobieranych przez trenerki zgodnie z potrzebami merytorycznymi organizacji.
Efektem wsparcia mogą być szczegółowe rekomendacje dla organizacji dotyczące jej dalszych działań lub wsparcie w planowaniu i/lub realizacji konkretnego zadania.
Trenerki
Szkolenia oferowane przez Akademię Rozwoju SRW prowadzone są przez doświadczone trenerki:
Katarzyna Lipka-Szostak - od ponad 15 lat działa w organizacjach pozarządowych, wspiera środowiska lokalne jako animatorka. Jest doradczynią m.in. w Towarzystwie Amicus, inicjatorką różnorodnych działań w warszawskich organizacjach pozarządowych, trenerką fundraisingu; pierwsze kroki w tej dziedzinie stawiała w Polskim Stowarzyszeniu Fundraisingu. Trenerka Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych. W latach 2000-2007 redaktorka naczelna pisma wydawanego przez Federację Inicjatyw Oświatowych „Mała Szkoła, aktywność i przedsiębiorczość na wsi”, redaktorka publikacji „Mała Szkoła. Poradnik dla stowarzyszeń rozwoju wsi”, FIO 2013. W 1. Etapie Akademii Rozwoju SRW prowadzi szkolenia A. Pozyskiwanie środków i współpraca z darczyńcami organizacji.
Zenona Bańkowska - z wykształcenia humanistka, doświadczenie zawodowe budowała w firmie z branży energetyki, zarządzając działem public relations, odpowiadała za pozyskiwanie funduszy zewnętrznych m.in. od sponsorów. Przez ponad 10 lat pracy w biznesie budowała i utrzymywała relacje ze sponsorami. Od 2010 roku związana z organizacjami pozarządowymi. Posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu projektami społecznymi, animatorka, kierowniczka m.in Regionalnego Ośrodka Europejskiego Funduszu Społecznego w Warszawie i Mazowieckiej Ligii Organizacji Pozarządowych. Trenerka Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych. Od trzech lat Sekretarz Zarządu Instytutu Rozwoju Sportu i Edukacji. W 1. Etapie Akademii Rozwoju SRW prowadzi szkolenia B. Współpraca ze sponsorami.
Katarzyna Adamska-Dutkiewicz – pracuje jako główna księgowa w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Od 1999 roku prowadzi szkolenia, seminaria i poradnictwo dla organizacji pozarządowych. Od 2012 roku współpracuje z Federacją Inicjatyw Oświatowych w projektach skierowanych do stowarzyszeń prowadzących szkoły i przedszkola. Członkini Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych. Autorka publikacji z tematyki rozliczeń projektów i księgowości. W 1. Etapie Akademii Rozwoju SRW prowadzi szkolenia C. Oferowanie usług i produktów – działalność dodatkowa organizacji. Prowadzi też doradztwo mailowe dotyczące księgowości.
Karolina Majewska – radca prawny, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Członkini Zarządu Fundacji Academia Iuris. Od czerwca 2010 r. współpracuje z Federacją Inicjatyw Oświatowych, w której udziela stowarzyszeniom porad w zakresie prawa oświatowego oraz prawa stowarzyszeń i fundacji. Współpracowała z Fundacją SYNAPSIS, Stowarzyszeniem Rodzice Razem i Fundacją Świat na Wyciągnięcie Ręki. Obecnie radca prawny w Warszawskim Centrum Pomocy Rodzinie. Zajmuje się prawem organizacji pozarządowych i prawem oświatowym. W 1. Etapie Akademii Rozwoju SRW prowadzi w części województw szkolenia D. Zarządzanie finansami stowarzyszenia prowadzącego placówkę oświatową. Prowadzi też doradztwo mailowe dotyczące problemów prawnych stowarzyszeń i ich placówek oświatowych.
Małgorzata Lewandowska – w latach 2004-2015 prezeska SRW prowadzącego placówki edukacyjne na wsi (przedszkole, szkołę podstawową i szkoły dla dorosłych), trenerka organizacji pozarządowych, od 2011 doradca Federacji Inicjatyw Oświatowych w zakresie zakładania stowarzyszeń, przekazywania/zakładania i prowadzenia placówek edukacyjnych, autorka publikacji w tym zakresie. Od 2013 r. wiceprezeska Federacji Inicjatyw Oświatowych. W 1. Etapie Akademii Rozwoju SRW prowadzi w części województw szkolenia D. Zarządzanie finansami stowarzyszenia prowadzącego placówkę oświatową. Prowadzi też doradztwo mailowe dotyczące finansów placówek oświatowych.