23 października 2016 r. w Warszawie odbyło się ostatnie spotkanie uczestników projektu „Rozwój Sieci SRW”, będące jednocześnie XIX Forum Inicjatyw Oświatowych pt. „Mała Szkoła - Wielki Fundraising”. Organizatorami byli realizatorzy projektu: Federacja Inicjatyw Oświatowych i Towarzystwo AMICUS.
Adepci sztuki fundraisingu, którzy zdobywali wiedzę na temat pozyskiwania środków w trwającej ponad rok Akademii Rozwoju SRW, mieli okazję wymienić się doświadczeniami i uczestniczyć w warsztatach tematycznych. Był to też czas podsumowania projektu i jego efektów, prezentacji dobrych praktyk i dyskusji panelowych na temat wpływu fundraisingu wiejskich organizacji na rozwój lokalny.
Wydarzenie zaszczycił Wojciech Karczmarczyk, wówczas pełnomocnik rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a kilka dni później Dyrektor Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego w KPRM. Mówił on m. in. o pomyśle na utworzenie, w ramach nowelizacji programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Funduszu Inicjatyw Oświatowych, który mógłby wspierać organizacje pozarządowe prowadzące placówki oświatowe.
Akademia Rozwoju SRW - podsumowanie
Koordynatorka projektu „Rozwój sieci SRW” Elżbieta Tołwińska-Królikowska podsumowała działania projektowe prowadzone w trzech etapach przez ponad rok - od lipca 2015 do października 2016 roku.
1. etap oferował Stowarzyszeniom Rozwoju Wsi w regionach cykl 4 jednodniowych szkoleń dotyczących finansowania działań wiejskich stowarzyszeń i placówek przez nie prowadzonych. Miały one na celu uzupełnienie wiedzy dotyczącej form zbierania funduszy na działalność organizacji (od darczyńców indywidualnych i sponsorów), prowadzenia działalności gospodarczej i wreszcie prawidłowego rozliczania dotacji oświatowej na prowadzenie placówki. Odbyło się 48 takich szkoleń w 16 województwach.
2. etap obejmował działania skierowane do organizacji, które wzięły udział w przynajmniej dwóch szkoleniach pierwszego etapu - to praca na bardziej zaawansowanym poziomie. Trzy dwudniowe szkolenia to był czas przygotowania się do zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce, przygotowania zespołu do bardziej planowego zdobywania funduszy, wyznaczenia celów fundraisingowych i dobrania narzędzi do ich osiągnięcia. W tym etapie wzięło udział 20 stowarzyszeń, szkolenia przeprowadzone zostały w 3 różnych lokalizacjach - Krakowie, Poznaniu i Warszawie.
Oba etapy szkoleń stacjonarnych zostały uzupełnione wersją dla zapracowanych: webinariami (wykładami on-line), dotyczącymi różnych form finansowania organizacji - m.in. budowania relacji z darczyńcami indywidualnymi czy relacji ze sponsorami, tworzenia kampanii fundraisingowej i omawiającymi poszczególne narzędzia (np. zbiórki publiczne, loterie fantowe, aukcje charytatywne czy mail direct). Przeprowadzono 25 webinariów na 22 tematy. Wzięło w nich udział ponad 120 osób - rekordziści byli uczestnikami ponad 10 webinariów!
3. etap to nagroda dla 5 organizacji najbardziej aktywnych w Akademii Rozwoju SRW. Do tego etapu zostały zakwalifikowane:
- Towarzystwo Oświatowe Gminy Bolimów (woj. łódzkie),
- Wiejskie Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalno-Turystyczne „Szansa” z Grzybowa (woj. wielkopolskie),
- Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Możesz więcej" z Mińska Mazowieckiego (woj. mazowieckie),
- Stowarzyszenie Kultury Wiejskiej z Motwicy (woj. lubelskie),
- Stowarzyszenie Nasze Dzieci - Wspólna Szkoła z Zastruża (woj. dolnośląskie).
Te organizacje gościły u siebie ekspertów wspierających ich w ramach tzw. coachingu fundraisingowego, mającego na celu wsparcie całego zespołu w skuteczniejszym zbieraniu funduszy. Trenerzy m. in. oceniali narzędzia fundraisingowe opracowane przez SRW (np. film promocyjny), analizowali plan akcji fundraisingowych (np. balu charytatywnego, czy koncertu), wspierali organizację w uzyskaniu statusu OPP, czy radzili jak nie pozwolić wygasnąć motywacji członków SRW.
Przez cały okres realizacji projektu prowadzone było doradztwo prawno-finansowe, udzielane przez prawniczkę i specjalistki ds. finansowania organizacji pozarządowych.\
Wiedza fundraisingowa przekazywana w Akademii Rozwoju SRW oraz dobre praktyki stowarzyszeń zostały upowszechnione w wielu artykułach udostępnionych na stronie srw.fio.org.pl
Dyskusja panelowa i prezentacja dobrych praktyk
olejnym ważnym elementem programu Forum była dyskusja panelowa. Uczestniczyli w niej przedstawiciele SRW, aktywnie pozyskujący fundusze dla organizacji: Agnieszka Pacyńska-Czarnecka ze Stowarzyszenia na Rzecz Edukacji Dzieci i Rozwoju Obszarów Wiejskich WROTA (woj. warmińsko-mazurskie), Marietta Błaszkiewicz ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Anieliny i Łodzia "Żakus" (woj. kujawsko-pomorskie), Robert Kaźmierczak - wiceburmistrz Jarocina (woje. wielkopolskie), Bożena Zarecka - LGD Centrum Inicjatyw Wiejskich z Łobza (woj. zachodniopomorskie). Paneliści dyskutowali na temat tego, w jaki sposób fundraising wiejskich organizacji wpływa na rozwój lokalny.
Po debacie przedstawicieli trzech organizacji zaprezentowały własne dobre praktyki. Stowarzyszenie Nasze dzieci - Wspólna Szkoła z Zastruża (woj. dolnośląskie), Stowarzyszeni4 Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Pomóż być" z Mińska Mazowieckiego oraz Wiejskie Stowarzyszenie Kulturalno-Turystycznego "SZANSA" z Grzybowa (woj. wielkopolskie) przedstawiły swoje osiągnięcia w zdobywaniu funduszy na działalność stowarzyszenia i szkół przez nie prowadzonych.
Warsztaty fundraisingowe
Po części plenarnej odbyły się warsztaty prowadzone przez ekspertów w fundraisingu. Dotyczyły one:
- tworzenia niepowtarzalnych akcji fundraisingowych - Sylwia Romańczak,
- budowania relacji ze sponsorami - Michał Rżysko,
- wykorzystywania platform crowdfundingowych do zdobywania funduszy - Norbert Wierbiłowicz z Fundacji FaniMani,
- przeprowadzania loterii fantowych – Radosław Lebowski z Fundacji Instytut Loterii Dobroczynnych.
Aktywne SRW nagrodzone
Ostatnim elementem konferencji było wręczenie nagród specjalnych - książek dotyczących crowdfundingu - trzem organizacjom, które najpilniej uczestniczyły w różnych formach edukacji w ramach projektu. Otrzymały je:
- Stowarzyszenie Kultury Wiejskiej z Motwicy (woj. lubelskie),
- Towarzystwo Oświatowe Gminy Bolimów (woj. łódzkie),
- Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Niecieczy (woj. mazowieckie).
Konferencję objęły patronatem medialnym Gazeta Sołecka oraz Pismo samorządu terytorialnego WSPÓLNOTA.